top of page

OTO  ANAHTAR

Mekanik Teslim Anahtarları

Oto Yedek Anahtar Nasıl Yapılır?

Araç ile birlikte iki adet anahtar gelmekte, bunlardan bir tanesi kumandalı iken diğer kumandasızdır. Kullanıcıların kafasını yedek anahtarın neden kumandasız olduğu her zaman kurcalamıştır. Sebebi Kumandasız anahtarın içindeki immobilizer çip uzaktan kumandalı anahtara göre daha dayanıklı ve korunaklı üretilmiştir.

Yedek anahtar yapımı üç adımda ile gerçekleşir;

  • Birinci adım da mekanik anahtarlarınızı kesiyoruz yani, orijinal anahtarınızdan aldığımız ölçü ile yeni olacak anahtarın dişlerini kesiyoruz.

  • İkinci adım da ise yeni anahtarınıza Immobilizer kodlaması yapıyoruz yani, yeni anahtar ile kontağı çalıştırdığımız zaman kumanda ve anahtarın çalışabilmesi için lisanslı anahtar programlama bağlantısı ile aracınızla bağlantı kurarak immobilizer kodlama işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

  • Üçüncü adım da ise kayıp veya değiştirmek istediğiniz anahtarları sistemden siliyoruz. Yani, yeni araç aldığınız zaman size yedek anahtar verilmese bile o anahtar aracınızın sisteminde kayıtlı bir şekilde yer almaktadır. Biz de bu sistemde görünen anahtarı sistemden çıkarıp devre dışı bırakıyoruz. Bu sayede kayıp anahtar endişenizi ortadan kaldırıyoruz. Böylelikle eski anahtarlar gelse de artık aracı çalıştıramayacaktır.

Bu üç aşama sonucunda yedek anahtarınız hazır hale gelmektedir. Yeni yedek anahtar yapım sürecimiz 35-40 dakika da gerçekleşmektedir.

Arabanın Tüm Anahtarlar Kaybolursa

Bu tür durumlarda eğer aracınız İstanbul’da ise araç ve ruhsat sahibi müşterimizin bulunduğu konuma en kısa sürede giderek, gerekli teçhizatlar ile donatılmış mobil servisimizle aracın olduğu konumda anahtarlarını sıfırdan yapıp sizlere teslim ediyoruz. Yeni sıfırdan anahtar yapma işlemi 4 aşamadan geçerek gerçekleşmektedir.

Bu aşamalar;

  • Aracınızın kapılarını zarar vermeden özel maymuncuklar ve çeşitli profesyonel aletlerle açıyoruz.

  • İkinci adım ise mekanik anahtarın diş kesme işlemi. Öncelikle kapı kilidinden veya kontak tüpü üzerinden profesyonel aletlerimiz ile üzerinde bulunan şifreleri okuyup ardından CNC anahtar kesme makinası yardımı ile mekanik anahtarın diş kesme işlemini gerçekleştiriyoruz.

  • Üçüncü adım ise kodlama diyebiliriz. Kodlama işlemini lisanslı anahtar programlama cihazlarımız ile bağlantı kurarak yeni anahtarlarını kodlama yapıp çalışır bir hale getiriyoruz.

  • Dördüncü adım ise Kayıp-Çalınan anahtarları sistemden silme işlemidir.

Oto Anahtar Tamiri Nasıl Yapılır?

Tüm Marka-model araçların anahtarlarında zaman zaman çeşitli arızalar çıkabilmektedir. Bu arızaların başında kumandanın çalışmaması, pil ömrünün zamanından önce bitmesi ve Immobilizer diyebiliriz. Bu arızalar neden oluyor diye bakacak olursak;

  • İlk neden olarak darbe diyebiliriz. Bu model anahtarlar elektronik bir yapıya sahip olduğu için darbelerden etkilenme şansları yüksektir.

  • İkinci neden olarak sıvı teması diyebiliriz. Yeni nesil, araba anahtarlarının devreleri elektronik olduğundan ötürü sıvı teması aldığında erken müdahale yapılmazsa ciddi sorunlara yol açabilir. Bu tür kumandalı anahtarlar sıvı teması aldığında ilk olarak anahtarı komple açıp içinde bulunan elektronik kartı çıkarıp bir an önce temas edilen sıvıdan arındırmak gerekir. Güzelce kurutulmalıdır. Eğer bu müdahale yapılmazsa artık tamiri imkansız hale gelebilir.

  • Üçüncü neden olarak tuş arızası diyebiliriz. Tuş arızası en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Zamanla sürekli kullanıldığından dolayı tuşlar eski fonksiyonlarını yerine getirememektedir.

Oto Anahtar Kabı ve Pil Değişimi

Anahtar kapları değişim nedenlerinin en başında, kumanda tuşlarının olduğu kısımlar gelmektedir. Bu kısımlar lastik olduğu için kullanıma bağlı olarak yıpranmaktadır. İkinci bir neden ise anahtarın dış kasasının çevresel etkenlerden dolayı (düşürme, ezilme, sıvı teması vs.) zarar görmesidir. Kumanda kabı değiştirme işlemini kendinizin yapması oldukça riskli bir işlemdir, değişim sırasında elektronik karta zarar verebilirsiniz. Kumanda kabı değişimi ve kumanda pili değişimi için gerekli bütün profesyonel malzemeler servisimizde mevcuttur. Siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyarız.

Yeni Araba Anahtarları
Oto Çilingir, Anahtarı İçeride Unuttum
bottom of page